Gennemgang af Windows 7 biblioteker |
Tips & Tricks | |||
Forfatter: Christopher Hammer | |||
Mandag, 26 Oktober 2009 14:07 | |||
Du kender nok allerede til biblioteker, du har i hvert fald allerede et par stykker, nemlig mapperne Billeder, Dokumenter, Musik og Videoer, dette er Windows 7s egne biblioteker og dem er der såmænd ikke noget nyt ved. Det nye i Windows 7 er at du selv kan tilføje et og frit vælge hvilket indhold der skal vises i denne.
Hvis du åbner et vindue, vil du ude til venstre i vinduet, givet at du kører med standard opsætningerne for mapper, finde Favoritter, Biblioteker og Computer.
Højreklik på biblioteker og vælg ny. Kør musen hen på det nye faneblad der kommer frem, hvor der står bibliotek. Vælg nu et sigende navn til dit bibliotek. I dette eksempel har jeg kaldt mappen Windows7guide.dk, som du kan se på billedet nedenfor. Du bliver nu mødt af en skærm, der siger at dit nye bibliotek er tomt. Klik på fanebladet "Medtag en mappe".
Du vælger nu frit de mapper du ønsker der skal vises i dit nye bibliotek, du kan tilføje så mange du vil, også løse filer. Dit bibliotek bliver dermed en genvejscentral for alle dine dokumenter, mapper, videoer m.m. du tilføjer til det bibliotek.
Der er mange gode grunde til at benytte biblioteker, udover de arbejdsrelaterede som projektmapper, kunne man også lave en til børnenes spil og programmer, konens syvkabale og genveje til madopskrifter.dk eller noget helt andet.
|
Nyhedsbrev
Husk at tilmelde dig vores nyhedsbrev og modtag spændende nyheder direkte på din mail.