| Pæn modtagelse af IE9 |
| Nyheder | |||
| Mandag, 21 Marts 2011 08:15 | |||
|
Udover at den indenfor det første døgn blev downloadet mere end 2 millioner gange, så har langt de fleste kritikere og anmeldere og taget ganske pænt i mod browseren. De ændringer der har været siden IE8 har alle været til den gode side, og det eneste rigtig negative Microsoft er blevet kritiseret for er, at IE9 ikke virker med Windows XP, hvilket der trods alt stadig er en del der brugere. Rent faktisk er XP stadig det mest brugte styresystem, og derfor kan valget godt undre en smule. Nogle af de ting der har vakt størst begejstring er, at hastigheden i den nye browser er blevet væsentligt forbedret, det samme en brugervenligheden og ikke mindst det visuelle udtryk. Dog vil mange nok også mene, at browsere generelt ligner hinanden meget, og forskellen derfor ikke er så stor på det visuelle plan. Microsofts' to største konkurrenter på browser markedet er Firefox og Google Chrome. Firefox er klar med deres næste opdatering til Firefox i morgen d. 22. marts, og alt tyder på at denne vil blive downloadet langt mere end 2 millioner gange det første døgn. Generelt er Firefox brugere nemlig bedre til at huske at opdatere til nyeste version, end det er tilfældet med Explorer brugere. Hvis man bruger Google's chrome er man fri for disse problemer, den opdateres nemlig hele tiden løbende, men har stadig den mindste markedsandel af de tre.   Relaterede nyheder
Favoriser
Videresend
Hits: 696 Kommentarer (0)RSS feedsSkriv kommentarDu skal være logget på for at skrive en kommentar. Opret dig som bruger hvis du ikke allerede har gjort det.
|
Nyhedsbrev
Husk at tilmelde dig vores nyhedsbrev og modtag spændende nyheder direkte på din mail.

For ganske kort tid siden lancerede Microsoft den endelige udgave af Internet Explorer 9, og indtil videre kan de være ganske tilfredse med den modtagelse browseren har fået.







