| Windows 7 Beta 1 tilgængelig til december 2008 |
| Nyheder | |||
| Torsdag, 18 September 2008 08:58 | |||
|
Med Windows 7 roadshow der nærmer sig i hastigt tempo, som Microsoft bliver tættere og tættere på begivenheder såsom Professional Developer Conference 2008 (oktober), Windows Hardware Engineering Conference 2008 (november) og TechEd 2008 EMEA (november), ser det ud til at den første Beta af operativsystemet er begyndt at tage kontur. Dog vil Windows 7 Beta 1 ikke være til rådighed før engang i midten af december 2008.
Tip: Klik her for gratis scanning af Windows relaterede fejlMicrosoft har undladt at hverken bekræfte eller afkræfte denne oplysning på dette tidspunkt, men ifølge Mary Jo Foley og unavngivne kilder, vil Windows 7 Beta 1 falde lige før jul 2008. På Vista WinHEC 2008 hjemmeside, hævder Microsoft at Windows 7 "snart kommer", men de kan ikke give nogen indikation af den faktiske deadline.Da Redmond giganten frigav den første smag af Windows 7 tilbage i december 2007. På det tidspunkt Milestone 1, var det næsten ikke til at skelne fra Windows Vista. Endvidere udgav Redmond Selskabet også milestone 2 Build af Windows 7, som blev holdt meget skjult, og den er ikke blevet lækket som M1 gjorde det. Det næste skridt nu, er så en milestone 3 udgivelse, der vil blive efterfulgt af den første beta build. En ting er dog sikkert, og det er at beta builden ikke får en særlig lang levetid under ledelse af Steven Sinofsky, Senior Vice Præsident for Windows og Windows Live Engineering Group. Derfor regner men først med at betaen er helt klar når der er ca. et år til den endelige udgivelse. RTM.
Favoriser
Videresend
Hits: 489 Kommentarer (2)RSS feedsSkriv kommentarDu skal være logget på for at skrive en kommentar. Opret dig som bruger hvis du ikke allerede har gjort det.
|
Nyhedsbrev
Husk at tilmelde dig vores nyhedsbrev og modtag spændende nyheder direkte på din mail.

Den konstante bølge af Windows 7 Beta snak fra Redmond, selv uden en officiel bekræftelse fra Microsoft, er en klar indikation af at selskabet er ved at geare op til næste Windows-klient ud over udviklings-milestone (M) faser.









